10 lut
2022

Mieszadło magnetyczne 

Mieszadła i płyty grzewcze

Mieszadło magnetyczne to specjalny rodzaj sprzętu laboratoryjnego, który wytwarza ruch (ciągłe mieszanie) materiałów poprzez oddziaływanie na cząstki ferromagnetyczne za pomocą pola elektromagnetycznego. W przemyśle farmaceutycznym jest niezbędnym sprzętem laboratoryjnym do przygotowania zawiesin, emulsji, roztworów konwencjonalnych. W laboratoriach naukowych tego typu sprzęt laboratoryjny jest wykorzystywany do syntezy różnych odczynników i analiz. Obecnie mieszadła magnetyczne różnych modyfikacji znajdują szerokie zastosowanie w badaniach chemicznych, mikrobiologicznych, biologicznych i medycznych. Wiele analiz i badań, nawet w konwencjonalnej farmacji czy laboratoriach epidemiologicznych, wymaga dokładnego wymieszania lub rozpuszczenia stosowanych chemikaliów. Dlatego takie mieszadło magnetyczna jest nieodzownym atrybutem w każdym laboratorium, zwłaszcza jeśli proces ręcznego mieszania trwa kilka godzin.

 

Zalety mieszadeł magnetycznych:

- przepływ wirowy lub lejek występuje za pomocą zwory magnetycznej połączonej z silnikiem za pomocą pola magnetycznego. Umożliwia to przeprowadzanie mieszania w hermetycznie zamkniętym szkle laboratoryjnym, co jest bardzo wygodne podczas pracy ze szkodliwymi chemikaliami;

- nie zachodzi proces interakcji (bezpośredni kontakt) z mieszanym składem chemicznym;

- prosty i wygodny proces obsługi;

- zwartość;

- cisza;

- łatwość;

- mały rozmiar.

 

Zasada działania mieszadła magnetycznego

Mieszadło magnetyczne wykonane jest z metalu lub tworzywa sztucznego, wewnątrz której znajduje się silnik elektryczny, który z kolei napędza elementy magnetyczne pod wpływem prądu elektrycznego. Niezbędny odczynnik chemiczny umieszcza się w szklanym naczyniu laboratoryjnym lub specjalnym plastiku, który nie reaguje z substancjami aktywnymi chemicznie. Szkło laboratoryjne z substancją umieszcza się na specjalnej platformie mieszadła magnetycznego. Dipol magnetyczny (mała kapsuła) w zbiorniku jest napędzana magnesami na silniku. Tak przebiega proces mieszania odczynnika chemicznego na mieszadle magnetycznym.

Mieszadło magnetyczne jest urządzeniem laboratoryjnym przeznaczonym do następujących rodzajów pracy z odczynnikami chemicznymi (w tym lepkimi):

- mieszanie;

- dyspersja;

- nadanie jednolitości;

- miareczkowanie;

- przeprowadzanie reakcji chemicznych;

- obróbka termiczna odczynnika chemicznego.

Wszystkie te procesy realizowane są za pomocą potężnych magnesów zanurzonych w składzie chemicznym.

Przy wyborze mieszadła magnetycznego należy wziąć pod uwagę następujące właściwości odczynnika chemicznego:

- agresywność;

- palność (wybuchowość);

- lepkość.

 

Nowoczesne mieszadła magnetyczne w pełni spełniają wszystkie wymagania laboratoryjne. Mieszadła magnetyczne posiadają szereg cech, które sprawiają, że proces mieszania chemikaliów jest nie tylko wygodny, ale również profesjonalnie dokładny. Nowe modele tego sprzętu laboratoryjnego wyposażone są w płyty grzejne, które podgrzewają odczynników chemicznych, co pozwala skrócić czas mieszania. Urządzenia automatycznie określają dokładną temperaturę grzania, dodatkowo bardziej zaawansowane modele pozwalają na ustawienie żądanej prędkości a nawet czasu mieszania